Těším se na… Vytvořte si s dětmi plán aktivit/ akcí/ výletů, jednoduše všeho, co byste rádi společně stihli. Povídejte si o tom, hledejte společně fotografie z místa, sledujte mapy, jízdní řády. Vytvořte prostě pozitivní výletní atmosféru.

 Všechno není o penězích... Nejen o prázdninách je spousta aktivit pro děti zdarma/ za minimální poplatek. Sledujte webovky místních muzeí, knihoven, dokonce i nákupních center (fajn jsou akce na zmrzlinu zdarma). Dopravní společnosti mívají prázdninové jízdenky – regionální, víkendové, skupinové. Mnohde také cestují děti v MHD zdarma za splnění určitých podmínek (informace se dají dohledat na stránkách vybraných MHD). Dost peněz se dá také ušetřit nákupem místních „region card“ karet – na webových stránkách si můžete vybrat nejvhodnější variantu pro vaše prázdninová putování.

 Svačiny po stopadesáté… Doma dělané svačiny jsou fajn, ale nemusí to nutně znamenat, že se na dva měsíce prázdnin proměníte ve svačináře. S sebou balte to, o čem víte, že dítě sní/ má rádo/ chutná mu, přežije to v poživatelné formě výkyvy počasí a nebudete si kvůli tomu, že se to nedá unést, muset pořídit další zavazadlo. A pamatujte, na výletě stejně vždycky chutnají hranolky lépe než chleba z domova.

 Chtěl bych na hrad… Přizpůsobujte program tomu, co vaše děti zvládnou. Je sice krásné, že vy jste nadšenec do historie, ale pokud taháte dítě na čtvrtou prohlídku hradu v jednom týdnu, asi nebude úplně nadšené. U mrňat zkuste začít tím, že místo do hradu/ zámku půjdete nejprve do zahrady a památku obhlédnete zvenčí. Vyzbrojte se historickými zajímavostmi, případně si vymyslete příběh o zakleté princezně. Pokud myslíte, že to prcek zvládne, vezměte jej na kostýmovanou prohlídku s programem pro děti. Dejte mu možnost „zažít památku“ adekvátně věku. Nebojte, čas, kdy z něj bude parťák pro regulérní prohlídky přijde. A pak přijde puberta.

 Voda, voděnka… Obecně můžeme říci, že děti milují vodu. Pozor, nemusí to platit vždy, takže pokud doma nemáte malého „vodníčka“, nemůžete čekat, že pobyt v aquaparku bude pro něj to pravé. Opět jsme u toho, přizpůsobte vodní radovánky naturelu vašeho dítěte – začněte třeba cákáním v kaluži, na tobogán jednou dojde. Pokud se dítě vody bojí, neprohlubujte jeho strach, problém může být i otevřená vodní hladina při plavbě loďkou, mějte to na paměti.

 Jenom skály a les… Máte-li možnost, běžte s dětmi do lesa. V horkém dni utečete slunečním paprskům, můžete společně hledat houby nebo házet šišky na terč na stromě (nebo tátově břiše). Skřítkům postavte domeček a nezapomeňte, v lese nekřičíme a uklízíme po sobě odpadky.

 Zvířata, kam se podíváš… Častým výletním cílem bývají zoologické zahrady. Počítejte s tím, že nemusíte stihnout projít celou zoo, protože dítě nebudete schopni dostat od výběhu opic. Vůbec to nevadí, sledujte zvířata spolu s dítětem, popisujte, co se tam děje, a přirovnávejte k situacím z běžného života, které dítě zná (hašteření se sourozencem, ovoce ke svačině…). Nezapomínejte si s dětmi povídat o tom, kde zvířata žijí (dvorek, farma, divočina…) a jak se jmenují jejich mláďata.

 Prázdninový deník… Veďte děti k tomu, aby si vedly prázdninový deník. Pokud neumí psát, nechte je nakreslit největší zážitek z každého týdne prázdnin, doplňte společně nalepením jízdenek/ vstupenek/ fotek. Podporujte děti v tom, aby deník používaly jako pomůcku, když budou o prázdninových zážitcích vyprávět kamarádům/ ve školce/škole. Rozvíjejte společně slovní zásobu- např. „ochutnali jsme zajímavý druh ovoce, jmenuje se…“, „jeli jsme na parníku, parník je…“

 Pohlednice pro babičky… I když pohlednice působí mírně zastarale, rozhodně doporučuji, abyste s dětmi alespoň jednu prarodičům o prázdninách poslali. Na psaní pohlednice se dají výborně trénovat rodinné vazby (maminka maminky je…tatínkův bratr je…), jména a příjmení, adresa. Opět, pokud děti neumí psát, ať babičce či dědovi na pohlednici nakreslí vzkaz.

 Prázdniny nejsou dostihy… Dejte sobě i dětem prostor na odpočinek. Nechce se vám na výlet, protože prší/ je nesnesitelné vedro/ prostě se vám nechce? Nevadí. Odpočívejte, dejte si bazének na balkon/ zahradu, zahrajte si společně nějakou společenskou hru, „dopište“ deník, udělejte si společně k obědu ovocný salát a prostě jen buďte spolu.

 

Především si ale léto s dětmi užijte!

odchazejici