• Zapomeňte na pinterest nádheru, IG dokonalost a FB plný výborných výsledků. Sociální sítě přetékají tipy a nápady, jak děti rozvíjet a stimulovat, a brzy můžete získat dojem, že pokud nemáte ve výbavě Tuff tray v hodnotě x tisíc, pak z vašeho dítěte vychováte asociála bez tvůrčích schopností. Není to tak.
  • Pamatujte, že to, čemu vy budete věnovat večer tři hodiny příprav, váš drahoušek zlikviduje během pár minut (v lepším případě) nebo ho to vůbec nezaujme (v tom horším případě). Se svým časem nakládejte hospodárně- přípravám aktivit pro děti věnujte pouze tolik času, abyste neošidili žádné další aktivity, včetně spánku.
  • Jestliže si myslíte, že děti při hraní budou způsobně sedět a nevytvářet nepořádek, téměř jistě se šeredně mýlíte. Podstatou dětského světa je touha objevovat. Takže pokud šílíte hrůzou, že vám dítě polije nový koberec vodou, rozhodně dítěti nepřipravujte aktivitu na přelévání barevné tekutiny v blízkosti tohoto koberce. Už pro dobro vašeho duševního zdraví.
  • Nejjednodušší věci bývají nejefektivnější. Zapojte dítě do každodenních „obyčejných“ aktivit- přelévání tekutin může trénovat při mytí svého hrnečku od snídaně, různé struktury při omývání brambor před škrábáním, hrubou motoriku při třídění prádla (a klidně aplikujte několik kritérií- barva, druh, majitel), jemnou při jeho věšení (nebo „jen“ při podávání kolíčků).
  • Bezpečnost především. Děti moc rády napodobují dospělé, výborně se nápodobou učí. Klidně jim dopřejte dělat „dospělácké“ věci jako je stříhání, krájení, škrábání brambor. Mějte však na paměti jednu věc- pokud hrůzou nadskakujete z představy, že si dítě nůžky vrazí do břicha, nožem uřízne ruku u ramene a škrabkou přivodí sněť, pak tyhle nástroje dětem do rukou nedávejte. Dejte si čas. Není nic horšího než rodič nadskakující hrůzou a dítě, které se zvědavě začne otáčet kolem své osy, třímajíc nůž, kterým do té doby poklidně krájelo krajíc chleba na kostky. Pamatujte také na to, že úrazy se v domácnosti prostě stávají- mějte po ruce dezinfekci, náplast, obvaz, pohlazení, pofoukání, zopakování pravidel bezpečnosti a …jedeme dál.
  • Materiály jedlé a nejedlé. Sami nejlépe víte, koho máte doma. Pokud žijete s chronickým ochutnávačem, buďte při výběru materiálů k „práci“ obezřetní. Stačí chvilka nepozornosti a neštěstí může být na světě. Vodní perly jsou sice krásné a skvělé na přehrabování, ale v žaludku fakt nemají co dělat. Mouka, voda, kakao, olej….z tohoto úplně klidně vyrobíte „hlínu“, kinetický písek, modelínu. A největší radost udělá ocet a jedlá soda a potravinářské barvivo, i nám dospělým.
  • Nesrovnávejte! To, co zvládne sousedovic prcek v roce a čtvrt, může zvládnout ten náš doma klidně až ve třech letech. No a co? Pokud cokoliv děláte s dítětem, pracujte vždy jeho tempem a o maličko vyšším, abyste ho stimulovali. To, že sousedovic Pepíček ten úkol udělal za dvě minuty? No a? Podívej, tobě to včera trvalo tři minuty a dnes už jen dvě a půl, moc ses zlepšil! Netlačte na výkon, stimulujte, motivujte.
  • I za dvě minuty se dá zvládnout „úkol“. Veďte děti k tomu, aby činnost dokončovaly. Vždy! Klidně si pro ně připravte „práci“ na dvě minuty, pokud zatím déle neudrží pozornost, ale důsledně trvejte na dokončení činnosti. Jednou si za to poděkujete (např. u psaní úkolů).
  • Komunikujte. Mluvte adekvátně věku, ale nešišlejte, nemluvte agramaticky, nepoužívejte mateřský plurál (no dobře, alespoň se snažte). Popisujte vše, co děláte, co společně prožíváte, popisujte pocity. A nezapomeňte na to, že vztek, pocit zklamání a smutek jsou zcela legitimní. Řekněte to i svému dítěti, jednou vám bude vděčný jeho partner. Ptejte se dítěte na jeho názor, nechte ho vyjádřit myšlenku.
  • Screen time není strašák. Zamyslete se nad tím, co od času u obrazovky, který tam tráví vaše dítě, očekáváte. Pokud ho odložíte k pohádce na 10 minut, abyste si v klidu vypili konečně to kafe, je to naprosto v pořádku. Pokud společně milujete dokumenty o zvířatech, vyčleňte si čas, s dítětem hodinu na nějaký dokument koukejte a povídejte si o tom, co jste se nového dozvěděli. Jakmile si dítě začne „obrazovku/displej“ vynucovat, zamyslete se nad efektivitou a množstvím času, které takto dítě tráví, a zkuste ho transformovat.
  • Děti rychle rostou. Je to opravdu tak, čas s dětmi utíká neuvěřitelně rychle. Buďte se svými dětmi tak moc, jak je vám to příjemné. Nemějte výčitky, pokud dítě šoupnete na víkend babičce a „utečete do lesů“, není nic horšího než zpruzelý rodič, který je s dítětem, protože musí. Užívejte si společný čas a vězte, že jste pro své dítě ti nejlepší možní rodiče. Vhodnější na skladě nebyli :)

 

Pokud vás zajímá cokoliv dalšího, potřebujete poradit nebo jen vyslechnout či podpořit, napište mi na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.